خواص گیاهان دارویی

خواص گیاه آویشن

خواص گیاه آویشن

خواص گیاه آویشن

خواص گیاه آویشن

نام دیگر: آویشن باغی
نام علمی: Thymus vulgaris
نام عمومی: Common thyme
نام انگلیسی: Thyme
نام‌های عربی: العبس (صعتر رسمی)
نام فرانسوی: Thym vulgaire
نام آلمانی: Gartenthymian
نام‌های مترادف: Thymus Collins, Thymus glandulosa
نام خانواده: نعناع Lamiaceae, Labiatae

خواص گیاه آویشن

خواص گیاه آویشن

گیاه‌شناسی

آویشن گیاهی است علفی، با شاخه‌های زیاد و چوبی به ارتفاع ۳۰ سانتیمتر، که در نواحی کوهستانی در بین تخته‌سنگ می‌روید. ساقه‌های آویشن پوشیده از کرک و برگ‌های کوچک فراوان است. برگ‌های کوچک گیاه، لوزی شکل و نوک‌تیز هستند و به‌صورت متقابل، روی ساقه قرار دارند. این برگ‌ها به رنگ خاکستری روشن و با بوی بسیار نافذ و دارای دم برگ‌های کوچک می‌باشند. گل‌های کوچک گلی یا سفیدرنگ به‌صورت مجتمع در انتهای ساقه قرارگرفته‌اند. قسمت مورداستفاده گیاه، گل و به‌ویژه برگ‌های آن است. این گیاه، به‌طور محدود و برای تهیه دارو، در ایران کشت می‌شود.

خواص گیاه آویشن

خواص گیاه آویشن

تاریخچه

آویشن باغی، نوع کشت‌شده آویشن وحشی (Thymus serpyllum) است. نام لاتین آویشن وحشی که به‌عنوان مادر آویشن شناخته‌شده، شاید به دلیل کاربرد سنتی آن در درمان ناراحتی‌های دوران یائسگی از رشد مار گونه گیاه گرفته‌شده است. پلینی (pliny) آن را به‌عنوان پادزهر نیش مار و سم جانوران دریایی و همچنین درمان سردرد توصیه می‌کند. رومیان نیز آویشن را می‌سوزاندند، زیرا باور داشتند که دود آن عقرب را دور می‌کند.

خواص گیاه آویشن

خواص گیاه آویشن

منشأ جغرافیایی

این گیاه بومی قسمت‌های مرکزی جنوب اروپا، بالکان و قفقاز است. در اروپای مرکزی، شرق آفریقا، هند، ترکیه، مراکش و آمریکای شمالی، در سطوح وسیع کشت می‌شود و صادرات آن، اکثراً از کشورهای اسپانیا، مراکش، فرانسه، بلغارستان و مجارستان به دیگر نقاط جهان صورت می‌گیرد.

ترکیبات مهم

مهم‌ترین ترکیبات گیاه، اسانس آن است که به میزان ۱ تا ۲ درصد در برگ‌های آن وجود دارد. مهم‌ترین اجسام اسانس شامل تیمول و کارواکرول است که به ترتیب ۳۰ تا ۷۰ درصد اسانس و ۱۵ تا ۳۰ درصد اسانس را تشکیل می‌دهند. ترکیبات دیگر شامل لینالول، سیمن، تیمن و آلفاپی نن هستند. این ترکیبات و درصد آن‌ها به شرایط محل کشت، زمان برداشت و سایر شرایط جغرافیایی بستگی دارد.

دارو شناختی و اثرات مهم

داروی ضد سرفه

مصرف خوراکی آویشن دارای اثرات خلط‌آور و ضد سرفه خوبی است؛ به همین دلیل محصولات بسیاری، به‌ویژه به‌صورت شربت از آن تهیه‌شده است. همچنین در برونشیت، سیاه‌سرفه و نزله‌ها، می‌توان از آن استفاده کرد. خاصیت ضد میکروب تیمول در آن بسیار قوی و حدود ۲۵ بار از فنل در مورد تعدادی از میکروب‌ها بیشتر است. همچنین در بعضی محصولات موضعی، به‌عنوان ضد خارش، ضد میکروب، مالشی قرمز کننده و محرک، محلول‌های حمام و محلول‌های قرقره برای کاهش تورم دهان و گلو استفاده می‌شود. شکل دیگر مصرف آویشن، به‌صورت پودر در بعضی ادویه‌جات و ترشی‌ها است. همچنین به‌طور مستقیم یا همراه با دیگر گیاهان، به‌عنوان بو، مزه و ضد نفخ در صنایع غذایی مصرف زیادی دارد. در طب عوام، بیشتر به خاطر اثرات مسکن، ضد اسپاسم و ضد نفخ، از آن استفاده می‌کنند.

درمان خارش

مهم‌ترین اثرات گزارش‌شده

سقط کننده جنین، حساسیت‌زا، ضد درد، ضد حساسیت، ضد آلزایمر، ضد آرتریت، ضد میکروب، ضد سلولیت، ضد باکتری، ضد سرطان، ضد آدم، ضدالتهاب، ضد موتاژن، ضد اکسیدان، ضد تب، ضدعفونی‌کننده، ضد اسپاسم، ضد قارچ، ضد کرم (به‌خصوص کرم آسکاریس)، ضد احتقان، ضد سرفه، ضد نفخ، بهبوددهنده زخم‌های داخلی، قابض، بازکننده برونش‌ها، آنتاگونیست کلسیم، معرق، خلط‌آور، کاهش‌دهنده چربی خون، کاهش‌دهنده پرفشاری خون، محرک سیستم ایمنی بدن، حشره‌کش، کاهش‌دهنده ترشحات بزاقی، مسکن و محرک.

پایین آوردن تب

پایین آوردن تب

طریقه و میزان مصرف:

تهیه چای: دو گرم از پودر برگ آویشن را با یک لیوان آب جوشانده و پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صاف‌کرده و بنوشید. داروهای گیاهی تهیه‌شده از آویشن، بیشتر به شکل مایع و شربت هستند که با استفاده از راهنمای دارو، باید مصرف شوند. همچنین به‌صورت تی‌بگ‌های مختلف، که معمولاً حاوی ۲ گرم پودر یا خردشده برگ آویشن است، عرضه می‌شود. خواص دیگر آویشن عبارت است از: ادرارآور ضدعفونی‌کننده مجاری ادرار.

 آویشن

آویشن

عوارض جانبی:

تاکنون در مورد عوارض جانبی ناشی از مصرف مقادیر خوراکی آویشن یا فرآورده‌های وابسته، گزارشی داده نشده است؛ ولی ممکن است در موارد معدودی، دردهای شکمی را ایجاد نمایند و یا باعث کلاس (انسداد) موقت گردد. نکته دیگر اینکه استفاده داخلی از تیمول در شرایط داشتن کولیت، نارسایی قلبی و در دوران حاملگی، توصیه نمی‌گردد.

مشکلات قلبی

مشکلات قلبی

مقدار مصرف عادی آن برای افراد بالای یک سال، ۳ تا ۶ گرم برگ خشک، در یک نوبت و روزی یک تا سه مرتبه تکرار این مقدار است. کودکان کمتر از یک سال، ۰/۵ تا ۱ گرم از گیاه یا معادل آن از فرآورده‌های آویشن را روزی چند مرتبه می‌توانند مصرف کنند. همچنین میزان مصرف تنتور آویشن برای بزرگسالان ۴۰ قطره تا سه بار در روز و یک‌ششم این مقدار، برای کودکان زیر یک سال است. مصرف شربت‌های مختلف، برحسب دستور کارخانه سازنده است. افزون بر این، دم‌کرده ۵ گرم در ۱۰۰ میلی‌لیتر آب، به‌عنوان قرقره یا دهان شویه و یا مصارف موضعی، توصیه‌شده است.

موارد احتیاط:

گرچه ممکن است مصرف در دوران حاملگی و شیردهی خطراتی در برنداشته باشد، ولی چون مطالعات در این مورد کامل نشده، بهتر از زیر نظر پزشک مصرف شود.

دوران حاملگی

دوران حاملگی

نکات قابل‌توجه:

  1. گیاهانی بانام آویشن پهن، آویشن باریک و آویشن شیرازی که در عطاری‌ها و در بازار ایران وجود دارند، متفاوت از آویشن هستند، ولی به علت شباهت در بعضی ترکیبات یا شباهت ظاهری، به این نام‌ها نامیده شده‌اند. راجع به این آویشن‌ها، توضیحات لازم ارائه‌شده است.
  2. گونه دیگری از آویشن بانام علمی (Thymus zygis) که شباهت بسیاری ازنظر ظاهری و ترکیبات، با گونه اصلی دارد، در بعضی نقاط دنیا به‌جای آویشن اصلی (Thymus vulgaris) مصرف می‌شود. گونه مذکور در ایران رویش ندارد.
  3. به بعضی از گونه‌های گیاه (Thymus) در ایران آویشن اطلاق می‌شود. این گیاه در مناطق زیادی از ایران (شمال، غرب و مرکز، ازجمله مازندران، گیلان، آذربایجان، کردستان، اطراف تهران و اطراف قزوین) می‌روید. ۴ آویشنی که در بیشتر کتب گیاهان دارویی دنیا به‌عنوان استاندارد و گونه اصلی دارویی نوشته‌شده، Thymus vulgaris است که به‌صورت محدود در ایران کشت می‌شود. بیشتر گیاهانی که تحت نام آویشن در بازارهای ایران عرضه می‌شوند، ازنظر جنس و گونه متفاوت‌اند، ولی در اثرات داروی مشابه دارند.

مقاله های مرتبط :
خواص آویشن
خواص آویشن کوهی
خواص دارویی آویشن شیرازی

بازگشت به :
صفحه نخست سایت آشاارگانیک

عصاره آویشن (تیمینز) دکتر زرقانی

عصاره آویشن (تیمینز) دکتر زرقانی

عصاره آویشن (تیمینز) دکتر زرقانی

  1. ضد سرفه و خلط آور
  2. ضدعفونی کننده تمام قسمت های بدن
  3. تصفیه کننده خون و درمان بی خوابی
  4. درمان تشنج و صرع
  5. تقویت بینایی و برطرف کننده نفخ معده

** نحوه مصرف :

روزانه ۲ بار (میان وعده) و هر بار به میزان یک قاشق مرباخوری از عصاره را در یک استکان آب ولرم حل کرده و میل نمایید.

نکات مهم:

برای خرید عصاره خوراکی آویشن (تیمینز) ابتدا تمام خواص آن را مطالعه فرمایید سپس اقدام به خرید نمایید.

نکته : برای اضافه کردن محصول و خرید روی آن کلیک نمایید

خرید ⇐  عصاره خوراکی آویشن | اطلاعات بیشتر در مورد…

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

اشا ارگانیک

خواص گیاه آویشن

امیدوارم که اطلاعات خوب و مفیدی در اختیار شما قرار داده باشم
با نظر دهی و امتیاز دهی مارو از کیفیت مطالب آگاه نمایید

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۰۳۸۳۴۱
مشاور شرکت آشاارگانیک تماس بگیرید یا از طریق
تلگرام، اینستاگرام با ما در ارتباط باشید.

آیدی تلگرام و اینستاگرام : ashaorganic@

منابع اطلاعات:

کتاب ها و مقالات گیاهان دارویی
تهیه و فرآوری شده توسط شرکت مزرعه مروارید دکتر زرقانی
ضمانت شرکت آشا ارگانیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *