خواص گیاهان دارویی

خواص بی نظیر آواکادو

خواص بی نظیر آواکادو

خواص بی نظیر آواکادو

خواص بی نظیر آواکادو

آواکادو
نام علمی: Persea americana
نام های عمومی: Avacado ,Avacato
نام عربی: افو کادو
نام انگلیسی: Avacado bear
نام فرانسوی: Avocatier
نام آلمانی: Avocatobaum
نام های مترادف: Persea gratissima,Laurus persea
نام خانواده: Lauraceae

خواص بی نظیر آواکادو

خواص بی نظیر آواکادو

گیاه شناسی:

آواکادو درختی است به ارتفاع تا ۱۵ متر با برگهای دائمی،ضخیم چرمی شکل به رنگ سبز.گلهای آواکادو کوچک و سبز رنگ هستند. میوه که قسمت مورد استفاده گیاه است، پوستی سخت و به رنگ سبز تیره دارد و به صورت سفت گوشت دار و شبیه گلابی است. قسمت گوشتی میوه در سطح و در لایه رویی، سبز رنگ است و هرچه به سمت داخل و هسته می رود، بی رنگ تر و به سفید نزدیک می‌شود.داخل میوه یک دانه بزرگ و سفت کروی وجود دارد.

خواص بی نظیر آواکادو

خواص بی نظیر آواکادو

منشاء اصلی این درخت کشور مکزیک و آمریکای مرکزی است که به علت طرفداران زیاد به نقاط دیگر برده شده و امروزه به طور گسترده در مناطق نیمه حاره و حاره کشت می‌شود. روغن حاصل از میوه آواکادو به مقدار زیاد در کالیفرنیا، فلوریدا،کوبا و جزایر هاوایی تولید و به نقاط دیگر دنیا صادر می‌شود. درخت آواکادو به طور پراکنده در نواحی شمال ایران کشت می شود. آواکادو در سال ۱۷۵۰ در اندونزی، سال ۱۸۰۹ در برزیل و در اواخر قرن ۱۹ در استرالیا و آفریقای جنوبی کشت و توسعه یافت.

تکثیر آواکادو:

جهت تکثیر آن می توان دانه را کاشت. برای این کار باید یک سوم پایین دانه ها را در آب ولرم قرار داد و مراقبت کرد همیشه تا این مقدار آب داشته باشد. بعد از ۴ تا ۶ هفته اگر ریشه داد و جوانه زد، میتوان آنرا نگه داشت؛ در غیر این صورت باید آن را دور انداخت. بعد از رشد ساقه در حد ۵ تا ۸ سانتی‌متر، باید آن را در گلدان کاشت و به مدت ۶ تا ۱۲ ماه در گلخانه نگهداری کرد و در این مدت هر سه چهار روز یکبار به آن آب داد. پس از این مدت می توان آن را در زمین کاشت. دانه کاشته شده باید از میوه رسیده انتخاب شود و در فریزر نگهداری نشده باشد.

تکثیر آواکادو

تکثیر آواکادو

تاریخچه:

در گذشته آواکادو مصارف فراوان و گوناگونی داشت. این گیاه نه تنها به عنوان خوراکی مصرف می‌شد، بلکه کاربرد پزشکی نیز داشت. گوشت میوه آن به عنوان پماد برای تحریک رشد مو و سرعت درمان زخم استفاده می شد. بر اساس برخی گزارش‌ها، میوه آن محرک جنسی و شیر افزا نیز هست.
بومیان آمریکا از دانه آووکادو برای درمان اسهال خونی و اسهال استفاده می‌کنند. امروزه این گیاه در سراسر دنیا مصرف خوراکی دارد و روغن آن در ساخت مواد آرایشی به طور فراوان استفاده می شود.

تحریک رشد مو

تحریک رشد مو

ترکیبات مهم:

۶۰ تا ۸۰ درصد آب، حدود ۵ درصد پروتئین، تا ۱۰ درصد قند ها و تا ۱۵ درصد قسمت گوشتی میوه آواکادو حاوی روغن چرب است.روغن آواکادو از همین قسمت میوه استخراج می‌شود. این روغن عمدتاً از گلیسرید اسیداولئیک تشکیل شده است. از این میزان روغن حدود ۲/۵ درصد آن غیر صابونی شونده و شامل استرول ها و اسیدهای تبخیر شونده است. میزان ویتامین D آن از تخم مرغ و کره به مراتب بیشتر است.
اسیدهای چرب دیگر روغن آواکادو شامل استئاریک، آراشیدیک، پالمیتیک و لینولئیک است. همچنین اسید آمینه‌های سیستین، تریپتوفان و تیروزین در آن تشخیص داده شده است.
ویتامین های دیگر میوه آواکادو عبارتند از A,B,C,E,K,H.

ویتامین ها

ویتامین ها

روغن آواکادو به رنگ سبز، غلیظ، با بوی ضعیف و طعم مطبوع همانند فندق می باشد. دانه بزرگ موجود در میوه حاوی ترکیبات متنوع و مختلف است؛ که از آن جمله اسیدهای چرب، الکل ها، مقدار زیادی مواد اشباع شده و مواد تلخ می باشند.

روغن آواکادو

روغن آواکادو

برگ نوع مکزیکی آواکادو حاوی حدود ۳ درصد اسانس است که بخش عمده آن را ترکیبات آنتول و استراگول تشکیل می‌دهند.
املاح آن شامل آهن، منگنز، منیزیم، روی، فسفر، پتاسیم(۴۸۵ میلی گرم در ۱۰۰ گرم) و سدیم (۷ میلی گرم در ۱۰۰ گرم) در نوع خام می باشد.

آواکادو مکزیکی

آواکادو مکزیکی

دارو شناختی و اثرات مهم:

 1. فلاونول های جداشده از دانه، اثرات ضد سرطانی در موش را نشان داده است.
 2. استفاده از روغن آواکادو یا خود آواکادو در رژیم غذایی به کاهش چربی خون و تندرستی کمک می‌کند.
 3. یک آزمایش کلینیکی روی تعدادی از زنان نشان داده است که با مصرف آواکادو به مدت سه هفته، کلسترول کاهش چشمگیری داشته به نظر می‌رسد در این مورد مفید باشد.
  کاهش کلسترول

  کاهش کلسترول

 4. بیشترین استفاده روغن آواکادو در مصارف پوستی است. مناسب بودن این روغن برای پوست، به دلیل وجود مقادیر زیادی هیدروکربورها است که برای پوست خشک بسیار مناسب است.
 5. تعدادی از ترکیبات خطی سیر نشده اکسیژن دار که در دانه و قسمت گوشتی میوه وجود دارند، در آزمایش های خارج از بدن اثرات خوبی بر ضد باکتری های گرام مثبت، از جمله استافیلوکوک اورئوس نشان داده اند.

سمیت:

در ۵۰ سال اخیر گزارشی مبنی بر محدودیت مصرف روغن آووکادو در انسان منتشر نشده است، ولی موارد معدودی از مشکلات حیوانی دیده شده است.

طریقه و میزان مصرف:

 قاعده آور

قاعده آور

 • به عنوان قاعده آور ۲۰ گرم از میوه را به صورت دم کرده و در یک لیتر آب تهیه و مقدار ۱۲۰ تا ۲۴۰ میلی لیتر هر ۶ تا ۸ ساعت به طور خوراکی مصرف کنید.
 • برای رفع مشکلات روده یک دانه آواکادو را آسیاب کرده در دو فنجان آب به مدت ۵ دقیقه بجوشانید، سپس صاف کرده و به صورت گرم میل نمایید. مقدار مصرف روزی دو نوبت، هر نوبت یک فنجان است.

مهمترین اثرات گزارش شده از خواص بی نظیر آواکادو:

ضد انگل، ضد باکتری، ضد التهاب ضد عفونی کننده، افزایش دهنده قوای جنسی، قابض، ضد نفخ، ضد کرم، ادرارآور، قاعده آور، ملین، خلط آور، محافظ کبد، افزایش دهنده فشار خون، کاهش دهنده کلسترول، کاهش دهنده پرفشاری خون، کاهش دهنده تریگلیسرید، مسهل، کاهش دهنده چربی خون، مقوی معده و مقوی رحم.

افزایش دهنده قوای جنسی

افزایش دهنده قوای جنسی

نکات قابل توجه:

 1. روغن آواکادو که از میوه تازه به دست می آید، راحت تر هضم می‌شود.
 2. میوه آواکادو را می توان به اشکال متنوع و بخصوص همراه با میوه یا سبزیجات مختلف به صورت خام یا پخته مصرف کرد.
 3. روغن آواکادو نفوذ خوبی در پوست بدن دارد که به علت مواد موثر موجود در آن است. هرچه درصد روغن‌های اشباع نشده آن بیشتر باشد، روغن از کیفیت بهتری برخوردار است.
  شادابی پوست

  شادابی پوست

 4. جهت لطافت و شادابی پوست (صورت و دست) می توان از ماسک قسمت گوشتی میوه آواکادو استفاده کرد. برای این منظور بهتر است پس از استحمام، یک عدد آواکادو را له کرده و به مدت حدود ۲۰ دقیقه روی پوست صورت یا دست قرار دهید و سپس بشویید. در صورتی که آواکادو بزرگ باشد، میتوان نصف یا قسمتی از آن را استفاده کرد و بقیه را برای روزهای بعد در یخچال نگهداری نمود.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

اشا ارگانیک

خواص بی نظیر آواکادو

امیدوارم که اطلاعات خوب و مفیدی در اختیار شما قرار داده باشم
با نظر دهی و امتیاز دهی مارو از کیفیت مطالب آگاه نمایید

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۰۳۸۳۴۱
مشاور شرکت آشاارگانیک تماس بگیرید یا از طریق
تلگرام، اینستاگرام با ما در ارتباط باشید.

آیدی تلگرام و اینستاگرام : ashaorganic@

منابع اطلاعات:

کتاب ها و مقالات گیاهان دارویی
تهیه و فرآوری شده توسط شرکت مزرعه مروارید دکتر زرقانی
ضمانت شرکت آشا ارگانیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *